صفحه اول |تماس با ما |راهنمای سایتWednesday, October 28, 2020  چهارشنبه, 7 آبان 1399
  

دانش آموختگان

در حال بارگذاری

ورود اعضا

نام کاربری:   
رمز عبور :   
● اگر عضو نیستید ثبت نام کنید

خبرها

سایت کانونخبرهای کانوندانشگاه تهران
 
1396/11/30

اولین جشنواره یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران برگزار شد

 اولین جشنواره الکترونیکی دانشگاه تهران 29 بهمن 1396، با پیام حرکت به سوی تحقق شبکه یادگیری دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در این جشنواره که با هدف تبیین برنامه دانشگاه در حوزه یادگیری الکترونیکی و رونمایی از دستاوردهای مرکز برگزار شد، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، این دانشگاه را یک نهاد پیشگام در کشور در زمینه آموزش الکترونیکی در جهت تکمیل برنامه‌های آموزشی خود توصیف کرد.

وی با بیان اینکه آموزش یکی از مهم‌ترین مقوله‌های بشری برای توانمند‌سازی انسان‌هاست، گفت: «ما به دنبال ایجاد رضایت بیشتر در مردم جامعه هستیم. البته باید اذعان کرد افزایش رضایت، رفاه و توانمندسازی وظیفه حکومت‌هاست و بهترین روش‌ها برای تحقق این امور طبیعتاً آموزش است. لذا در حیطه آموزش باید سرمایه‌گذاری وسیعی صورت گیرد و کشورهایی موفق بوده که توجه کافی به این حیطه داشته و سرمایه‌گذاری‌های لاز� را انجام داده‌اند».

رئيس دانشگاه تهران با تصريح اينكه مقوله آموزش مستقل از تكنولوژي آموزش نيست، افزود: «كاري كه حاكميت‌ها بايد انجام دهند اين است كه دسترسي به آموزش را افزايش دهند. يعني ما در حين كيفيت‌بخشي به امور آموزشي بايد دسترسي به آن را هم افزايش دهيم و اين كاملاً به موازات تكنولوژي صورت مي‌گيرد».

دكتر نيلي احمد آبادي با اشاره به دو موضوع توليد و انتقال دانش گفت: «دانشگاه‌ها بايد در اين دو موضوع بسيار جديت از خود نشان دهند، در كنار توليد علم و محتوا بايد توسعه و انتقال هم صورت داده شود».

وي در ادامه خاطر نشان كرد: «تكنولوژي‌هاي جديد دسترسي به آموزش را افزايش داده است و اين دسترسي امكان توليد محتواي با كيفيت را بيشتر خواهد كرد. آنچه ما دنبال مي‌كنيم استفاده از تكنولوژي‌هاي جديد براي آموزش‌هاي كلاسيك است و در واقع آموزش‌هاي الكترونيك، استفاده از ابزار نوين براي يادگيري گسترده‌تر و عميق‌تر است».

رئيس دانشگاه تهران با تاكيد بر اينكه ما انتظار داريم كه ابزار در خدمت آموزش قرار گيرد و نه آموزش در خدمت ابزار، افزايش دسترسي و افزايش كيفيت آموزش را دو موضوع در جهت قرار گرفتن ابزار در خدمت آموزش برشمرد.

دكتر نيلي احمدآبادي افزود: «هر تكنولوژي‌اي كه باعث كاهش كيفيت شود از هدف خود دور شده است. لذا زماني كه بحث آموزش‌هاي الكترونيكي مطرح شد هدف اين بود كه ما در هر نقطه‌اي از دنيا بتوانيم بهترين استاد را مرتبط به يادگيرنده و دانشجو كنيم و دراين راستا حق انتخاب بيشتري را براي دانشجو و دانش‌آموز فراهم و آموزش با كيفيت بالاتري ارائه دهيم. از طرف ديگر هر زمان فرد اراده كرد بتواند به فضاي مجازي دسترسي داشته باشد و از آن استفاده كند».

وي با عنوان اينكه استفاده از ابزار نوين و كيفيت‌بخشي آموزش‌هاي الكترونيكي در دنيا به سرعت در حال گسترش است، گفت: «ما امروزه نقش آموزش‌هاي الكترونيكي را بيشتر مشاهده مي‌كنيم. دانشگاه تهران با زيرساخت‌هاي اوليه كه ايجاد كرد رشد خوبي را در اين زمينه به انجام رساند و اين يك سرمايه براي دانشگاه تهران محسوب مي‌شود».

دكتر نيلي احمدآبادي يادآور شد: «دانشگاه توانست دانش آموختگان خوبي را در حوزه آموزش‌هاي الكترونيكي تقديم جامعه كند و من تاكيد دارم هر مدركي كه دانشگاه تهران صادر مي‌كند داراي اعتبار و ارزش است. اما همانگونه كه ما آموزش‌هاي كلاسيك رابايد ارتقا كيفيت دهيم، آموزش‌هاي الكترونيك هم بايد از كيفيت و ارتقا لازم بهره‌مند شود».

رئيس دانشگاه تهران خاطر نشان كرد: «اگر در دوراني كه ما در آموزش‌هاي الكترونيكي از رشد قابل قبول برخوردار نبوديم به دليل پذيرش بيش از حد ظرفيت دانشجو در اين دوره‌ها بوده است. سرانه دانشجوهاي الكترونيكي به يكباره در دانشگاه تهران افزايش پيدا كرد. هم‌چنين در بحث آموزش‌هاي الكترونيكي بايد به ارتباط استاد و دانشجو توجه كنيم».

وي با بيان اينكه برگزاري كلاس‌هاي آموزش كلاسيك ما در جايي ضبط و نگهداري نمي‌شود، گفت: «ما بايد استادان خود را تشويق كنيم تا حداقل يك درس را در دوره‌هاي آموزش الكترونيكي ارائه دهند تا كلاس‌هاي آنها به يادگار در تاريخ دانشگاه تهران ثبت شوند».

دكتر سيد حسين حسيني، معاون آموزشي دانشگاه تهران نيز در اين جشنواره گفت: «آنچه مسلم است با ورود بحث فناوري اطلاعات به مقوله آموزش در دنيا يك انقلاب در آموزش حاصل شده است، كه آموزش الكترونيكي يكي از نتايج اين انقلاب است».

وي افزود: «با پديده جهاني شدن، نسل نو، امكانات و تجهيزات و جواناني كه در اين حوزه وارد شده‌اند بستر و شرايطي فراهم آمده تا دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي بتوانند در اين حوزه ورود جدي داشته و بهره‌مندي بيشتري را عايد خود كنند».

دكتر حسيني با بيان اينكه دانشگاه تهران جز اولين دانشگاه‌هايي است كه به حوزه آموزش الكترونيكي ورود پيدا كرده است، گفت‌: «با توجه به زيرساختي كه دانشگاه تهران براي حوزه فناوري اطلاعات در دهه 70 فراهم كرد مطابق آن در سال 1380 به سمت ايجاد مركز آموزش‌هاي الكترونيكي گام برداشت كه با اخذ مجوز از شوراي گسترش آموزش عالي بايد اذعان كرد كه در اين راستا توانست مجوز منحصر به فردي را دريافت كند».

معاون آموزشي با اشاره به اينكه جمع بزرگي از دانشجويان در اين حوزه پذيرفته شده‌اند، بيان كرد: «اگر چه ممكن است اين دوره‌ها انتقاداتي را به‌همراه داشته باشد اما توانسته در 140 رشته بيش از 12 هزار دانش‌آموخته تحويل جامعه دهد».

وي با اظهار اينكه ما در آموزش الكترونيكي به دنبال يك شبكه تعامل هستيم، گفت: «بخشي از آن بحث زيرساخت‌ها، فناوري اطلاعات، توليد محتوا و همكاراني است كه بايد در اين موضوع ورود پيدا كنند. يكي از زيرساخت‌هايي كه بايد بيش از گذشته به آن توجه كنيم مسئله زيرساخت‌هاي فرهنگي و ترويجي است».

به گفته دكتر حسيني در دانشگاه تهران بايد مجموعه تلاش‌هايي انجام شود تا يادگيري الكترونيكي به‌عنوان يك آموزش درجه دو محسوب نشود.

معاون آموزشي دانشگاه تهران خاطر نشان كرد: «در همه حوزه‌ها كيفيت آموزش مورد توجه است، بنابراين در حوزه آموزش الكترونيكي هم تمام توجهات بايد معطوف ارتقاي كيفيت شود. هم‌چنين در دوره‌هاي آموزش الكترونيكي بايد پذيرش دانشجو محدود شود البته اين بدان معنا نيست كه راه پذيرش دانشجو در اين دوره‌ها را مسدود كنيم».

وي تغيير و بازنگري قوانين مربوط به آموزش‌هاي الكترونيكي، برنامه‌ريزي براي برگزاري دوره‌هاي آموزش آزاد الكترونيكي، تشويق استادان براي بهره‌گيري از روش يادگيري تلفيقي را از جمله اقدامات و مأموريت‌ها در اين زمينه برشمرد.

دكتر حسيني با اشاره به ورود مركز آموزش‌َهاي اكترونيكي براي برگزاري دوره‌هاي كهاد در دانشگاه گفت: «يكسري از دوره‌ها در دانشگاه بايد در سطح گسترده‌تري ارائه شوند. از جمله برنامه‌هايي كه اخيراً مطرح شده و اميدواريم با كمك دانشكده‌هاي كارآفريني، مديريت، مر كز آموزش‌هاي الكترونيكي و ديگر واحدها بتوانيم در اين حوزه ورود كنيم، ارائه دوره كهاد كارآفريني جزء ماموريت‌هاي مرتبط بابرنامه سوم دانشگاه است».

معاون آموزشي دانشگاه تهران در پايان تصريح كرد: «ورود مركز به بحث دوره‌هاي بين‌المللي الكترونيكي يكي از موضوعاتي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد. برخي از دوره‌ها هستند كه بايد از اين طريق ارائه شوند و اخيراً نيز در اين راستا دانشكده مطالعات جهان پيگير برگزاري دوره كارشناسي ارشد ايران‌شناسي است كه متقاضيان خاص خود در خارج از كشور را دارد كه بايد شرايط آن فراهم تا اين آموزش به خوبي برگزار شود».

دكتر سيد اميد فاطمي، رئيس مركز آموزش‌هاي الكترونيكي دانشگاه تهران نيز در اين جشنواره بيان كرد: «آن‌چيزي كه در دانشگاه تهران به‌عنوان نماد آموزش عالي محسوب مي‌شود، اين است كه متخصصان، استادان و دانشجويان آن در فعاليت ياددهي و يادگيري شركت مي‌كنند».

وي افزود: «ما در مركز خدمات تخصصي اين كار را در اختيار كاربران قرار مي‌دهيم تا از اين خدمات براي برگزاري دوره‌هاي رسمي يادگيري تلفيقي و استفاده از فناوري اطلاعات در كنار كلاس حضوري استفاده شود و هم‌چنين استادان و دانشجويان و افراد مختلف دانشگاه تهران بتوانند تخصص و مهارت خود را به جامعه ايران و جامعه دانشگاهي تحت عنوان دوره‌هاي تخصصي و آزاد ارائه دهند».

رئيس مركز آموزش‌هاي الكترونيكي خاطر نشان كرد: «امروزه بحث اجتماع يادگيري نقش مهمي دارد و ما به‌دنبال اين هستيم در دانشگاه تهران به‌عنوان يك سازمان يادگيرنده متحول و نوآور شبكه يادگيري را شكل دهيم».

دكتر فاطمي در ادامه تصريح كرد: «براي اين كار در مركز وظيفه خود مي‌دانيم كه با استفاده از فناوري اطلاعات و امكاناتي كه در اختيار داريم و با كمك همه عوامل دانشگاه از جمله پژوهش، آموزش، دانشجويي، بين‌الملل، به اضافه فعاليت‌هاي اصلي كه در مركز فناوري اطلاعات فضاي مجازي است، اين شبكه اجتماع يادگيري را شكل دهيم».

وي در ادامه با اشاره به اينكه محتواي الكترونيكي دانشگاه تهران محتواي بسيار غني است، اظهار كرد: «ما در مركز خدمات مديريت محتوا، ايجاد نظام مديريت دانش و تهيه محتواي ارزشمند دانشگاه تهران را ارائه مي‌دهيم و در اين راستا سعي ما بر اين است تا محتواي دانشگاه تهران جمع‌آوري، مديريت، پردازش و در اختياركاربران قرار داده شود».

در ادامه اين جشنواره كه با حضور مديران، استادان، متخصصان، دانشجويان و دانش‌آموختگان مرتبط با يادگيري الكترونيكي برگزار شد، دكتر محمد رضا زالي، رئيس دانشكده كارآفريني و دكتر طهمورث حسنقلي پور، رئيس دانشكده مديريت به عنوان ارائه دهنده‌هاي دوره‌هاي مجازي و دكتر دارا معظمي، استاد دوره فراگير سخنراني كردند.

پخش كليپ‌هاي مختلف، رونمايي از لايت بورد و هولوگرام و رونمايي از سايت‌هاي رسانه، شبكه اجتماعي شعاع، سامانه موك از ديگر برنامه‌هاي اين جشنواره بود. در پايان اين جشنواره از استادان پيشرو در يادگيري الكترونيكي، دانشجويان برتر، كارشناسان همكار، دانش‌آموختگان موفق، پيمانكاران مركز و دستياران نمونه با اهداي لوح و هدايا تقدير به‌عمل آمد.

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

 

 

 

تعداد مشاهده:  692
 
 
نظرات
 
نام:    
ایمیل:      
وب سایت:    
نظر:    
ایمیل من نمایان باشد 
 
  
 

كليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به كانون دانش آموختگان مديريت دانشگاه تهران مي‌باشد.

طراحی و اجرا: شرکت مهندسی آتیه پرداز